En poursuivant votre navigation sur ce site, vous acceptez l’utilisation de cookies pour vous proposer des services adaptés à vos centres d’intérêts et réaliser des statistiques de visites

Mentions légales et conditions générales d'utilisation

Sidebar

Languages

Menu

assi

18.05.2018, Wsola, Gombrowiczowska Noc Muzeów

Co miał na myśli Witold Gombrowicz, gdy pisał, że Radom nie jest poematem? Czy nasza pamięć idealizuje pierwszą po zaborach Niepodległą Rzeczpospolitą? Czy rzeczywiście świat i Polska zmieniają się tak bardzo, jak nam się wydaje? Odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas Nocy Muzeów w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. 

Zaczynamy tradycyjnie „po krakowsku”, czyli w piątek poprzedzający akcję ogólnopolską. Uspokajamy: postawienie takich pytań nie oznacza to, że Muzeum Witolda Gombrowicza organizuje noc publicystyczną. Przeciwnie, w programie atrakcyjne wydarzenia artystyczne.

Zaczniemy od fragmentów „Dziennika” Witolda Gombrowicza, które przeczyta Michał Węgrzyński, aktor związany z radomskim Teatrem Powszechnym. Będzie można usłyszeć, w jakim kontekście pojawia się w „Dzienniku” słynne zdanie, które część radomian ma za złe autorowi „Ferdydurke”. A także, czego dotyczyły spory Gombrowicza z emigracją i powszechnym wówczas (czy tylko?) lukrowaniem naszej historii. I jakiej polskości ten chory na Polskę pisarz chciał dla swych rodaków. Na razie możemy powiedzieć tyle, że tytuł wyboru tekstów jest nieprzypadkowy.

W Gombrowiczowski spór wtrąci się muzycznie zespół Hańba!, laureat tegorocznych Paszportów Polityki. To bardzo oryginalny projekt muzyczny i literacki. Przy pomocy podwórkowego instrumentarium, punkowych, folkowych i klezmerskich inspiracji muzycznych oraz tekstów międzywojennych poetów (Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego) zespół „przenosi się” w przeszłość, aby stworzyć własną opowieść o najbardziej „literackim” okresie w historii Polski: o II Rzeczpospolitej. 

Nie jest to jednak kolejna zwykła kapela imitująca międzywojenną kulturę popularną, lecz orkiestra prawdziwie zbuntowana, śpiewem i muzyką piętnująca nieprawość, gwałt i wszelkie bezeceństwa „otaczającej ją” rzeczywistości międzywojennej Polski. Utwory wykonywane przez Hańbę! Są niepokojące - brzmią bardzo współcześnie nie tylko w warstwie muzycznej. 

Program Nocy Muzeów 2018 w MWG

18 maja (piątek), początek o 19.30

- „…nigdy nie byliśmy szczęśliwi w Kraju.” Michał Węgrzyński przeczyta fragmenty tekstów Witolda Gombrowicza o II Rzeczpospolitej;

- koncert zespołu Hańba!, tegorocznego laureata Paszportów Polityki.

<p">„Hańbę!” tworzy czterech krakowskich muzyków: Andrzej Zamenhof - banjo, śpiew, Wiesław Król – akordeon, Ignacy Woland - tuba, śpiew, Adam Sobolewski - bęben, grzebień, śpiew. 

Koncert odbędzie się w plenerze. Wstęp wolny. 

Po koncercie możliwość zwiedzania muzeum. Wszelkich informacji o Gombrowiczu i naszej wystawie udzieli Anna Spólna, zajmująca się w MWG nauką i edukacją.

Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli: zbiórka o godz. 18.50 na przystanku Chrobrego/ Czysta (kier. Michałów). Powrót po koncercie, około godz. 21.30.

 

Na zdjęciu : zespół Hańba